badanie dna oka - An Overview

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, read more a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą.

W ramach przygotowania się do badania dna oka z kontrastem pacjent powinien udzielić szczerych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania stawiane przez lekarza podczas wywiadu medycznego. Pytania te dotyczą przede wszystkim: 

Jak wygląda badanie dna oka? Przed badaniem dna oka pacjentowi podawane są krople z atropiną. Celem jest rozszerzenie źrenic, zaś skutkiem – gorsze widzenie i zaburzenia wzroku. Dlatego na badanie dna oka zaleca się przyjść z osobą towarzyszącą.

Badanie dna oka powinno się wykonać u osób, które doznały urazu głowy lub utraty przytomności, a także u tych, którzy borykają się z częstymi stanami zapalnymi spojówek oraz powiek. Wskazaniem są również niektóre choroby ogólnoustrojowe - takie, które w swoim przebiegu powodują możliwe do zauważenia zmiany na dnie oka: cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory.

Dzięki temu można ocenić naczynia krwionośne, stan siatkówki oraz tarczę nerwu wzrokowego. Takie badanie pozwala zdiagnozować:  

Kto ma kłopoty z zapamiętaniem nazw przyjmowanych leków, powinien przygotować sobie ich spis. Ważną informacją dla lekarza jest też to, na co chorujemy i czy nie jesteśmy uczuleni na jakieś preparaty. Chorzy na jaskrę muszą przynieść tzw. książeczkę jaskrową lub wszystkie poprzednie badania, zwłaszcza pola widzenia, badanie nerwu wzrokowego. W przypadku jaskry wąskiego kąta – badanie będzie wykonane bez podania kropli, gdyż te mogłyby spowodować groźny wzrost ciśnienia śródgałkowego. Trzeba uprzedzić lekarza, jeśli ktoś w bliskiej rodzinie choruje na jaskrę.

Badanie dna oka pozwala wykryć wiele chorób oczu. Najczęściej oftalmoskopię stosuje się przy podejrzeniu:

Badanie dna oka w niektórych przypadkach wymaga podania kropel (z atropiną) bezpośrednio do gałki ocznej, co powoduje pogorszenie widzenia: rozmazanie i brak ostrości obrazu to charakterystyka świata po podaniu tych kropel. Dlatego warto przygotować się do badania:

Przeprowadzenie badania oka z kontrastem wskazane jest także w celu rozpoznania samoistnej torbieli plamkowej, czyli zwyrodnienia starczego siatkówki poprzedzającego wystąpienie otworu w plamce.

Badanie dna oka pozwala zdiagnozować nie tylko choroby wzroku. Takie badanie dostarcza również informacji na temat funkcjonowania i kondycji całego organizmu.

(...) forty lat minęło, sprawdź sobie cukier i cholesterol" — w tak nietypowy sposób Kabaret Smile "promuje" badania...

Przed angiografią oka pacjent powinien przejść badania zarówno okulistyczne, jak i ogólne. Pozwoli to wykluczyć występowanie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia diagnostyki. Są nimi przede wszystkim: 

Badanie dna oka jest badaniem często pomijanym w okresie ciąży – co nie znaczy, że nie jest ważne. O konieczności wykonania badania dna oka powinien powiadomić lekarz prowadzący ciążę.

Na badanie dna oka warto zgłosić się w trakcie leczenia czy diagnozowania nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i cukrzycy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “badanie dna oka - An Overview”

Leave a Reply

Gravatar